Kotimainen Unico Viking XL -reclinertuoli
Viking reclinerin jalassa on pyörintä -ja keinuntamekanismi. Recliner mekanismi aukeaa kahvasta vääntämällä. Mekanismin avulla selkänoja laskee alas ja jalkatuki nousee ylös.
Tuolissa on luja kotimainen puurunko, ei käytetty lastulevyä! Istuin- ja selkäpehmusteina huippulaadukas Luxlon-kylmävaahto. Kylmävaahto istuin on napakka ja se pysyy muodossaan moninverroin paremmin normaaliin vaahtomuoviin verrattuna. Kylmävaahtoa käytetään esimerkiksi auton istuimissa.
Verhoiluvärit: Saatavilla 15 eri verhoiluvaihtoehtoa. Katso erillisestä kuvasta verhoiluvaihtoehdot. Kysy myös muita verhoiluvaihtoehtoja.
Tilaustuote, toimitusaika noin 4-5 viikkoa.
Cedric-kankaisten toimitusaika n. 2-3 viikkoa.
Mitat: leveys 85cm, syvyys 77cm, korkeus 105cm. Istuinkorkeus 55cm, istuinsyvyys 54cm, istuinleveys 53cm.
Runko: Kertopuu/vaneri/massiivipuu
Istuintyynyt: LUXLON-kylmävaahto
Selkäpehmusteet: LUXLON-kylmävaahto
Kotimaiset Unico sohvat valmistetaan Kauhavalla ja Lapualla. Suomalaisen Työn Liitto on myöntänyt tuotteille Avainlippu merkinnän osoituksena tuotteiden kotimaisuudesta ja osaltaan myös laadusta, tuoteturvallisuudesta ja yhteiskunta-vastuullisuudesta.
Unicon sohvatehtaan tuotanto on ruuhkautunut ja uudet sohvatilaukset Unicolta saamme toimitukseen tammikuussa 2020!